Nasze Liceum

Strona główna  →  Nasze Liceum → Projekty

Projekty

Uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego biorą udział w licznych spotkaniach, warsztatach i projektach,
które mają na celu aktywizacje i zaangażowanie w kwestie społeczne, kulturalne i zdrowotne.

Wśród wielu organizowanych projektów były:

• UDZIAŁ W ROZPRAWACH SĄDOWYCH – Uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy biorą udział  w rzeczywistych rozprawach karnych, toczących się przed Sądem Rejonowym w Legnicy. Są to zajęcia, które są w ofercie naszej szkoły dla uczniów o profilu humanistyczno- prawnym

• GIRLS GO TECHNOLOGY – Uczennice Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego na zaproszenie Mercedes-Benz Manufacturing Poland uczestniczyły w V edycji projektu „Girls Go Technology”. Są to warsztaty wzmacniające je, jako świadomych pracowników na przyszłym rynku pracy. Podczas Akademii „Girls go Technology” uczennice miały okazję wziąć udział w warsztatach z pisania pierwszego, profesjonalnego CV, Przemysłu 4.0, cyberbezpieczeństwa, wykorzystania druku 3D w zakładzie automotive, fotografii przemysłowej i doskonalenia umiejętności autoprezentacji.

• MARSZ KU ZDROWIU – Udział uczniów w XXIV legnickim „Marszu ku zdrowiu”, zorganizowanym przez Ruch Kobiet do walki z Rakiem Piersi „Europa Donna”. To forma profilaktyki onkologicznej, ale też budzący nadzieję manifest, że z nowotworem można wygrać. Różowy kolor ma budzić w kobietach nadzieję. Udział w marszu ma na celu uświadomić uczniów o często występującym problemie nowotworu piersi, profilaktyki badań i wsparcia emocjonalnego osób zmagających się z chorobą.

• Udział uczniów w warsztatach zorganizowanych w fabryce Mercedes-Benz w Jaworze. Uczniowie podczas warsztatów zapoznają się m.in z obiektem fabryki oraz uczestniczą w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, szkoleniu bhp i p.poż.

• MIEDZYNARODOWE FORUM MŁODZIEŻY – 26 i 27 października w Legnicy odbyło się dwudniowe wydarzenie o międzynarodowym charakterze, dedykowane młodym ludziom, w którym wzięli  udział również uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w  Legnicy. Tematem przewodnim I MIĘDZYNARODOWEGO FORUM MŁODZIEŻY była równość. Wydarzenie miało przede wszystkim na celu uaktywnienie młodych osób poprzez zachęcanie do rozwijania zainteresowań pozaszkolnych i działalności społecznej, ale także pobudzenie do dyskusji na ważne tematy dotyczące ich samych. Dużo miejsca poświęcone zostało na dyskusję i na wymianę poglądów. Młodzież  mogła otwarcie powiedzieć o tym co ją cieszy, raduje, smuci czy irytuje.Tematyka warsztatów będzie różnorodna: Młodzież kontra nauczyciele, Młodzież kontra duchowni, Młodzież kontra samorządowcy. Wśród panelistów był Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. Podczas dwóch dni oprócz wykładów i dyskusji uczestnicy mogli obejrzeć happening oraz pokaz mody. Wśród zaproszonych gości byli księża, aktorzy, uczestnicy telewizyjnych programów rozrywkowych jak: „Down the Road. Zespół w trasie”, „Hotel Paradise” czy „Top Model”. Gościem Forum była także Krystyna Mazurówna, tancerka i choreografka.

• Program „ MŁODY HERMES”– ,,Młody Hermes” to projekt edukacyjny WSH. Doświadczona kadra dydaktyczna WSH we Wrocławiu  prowadzi  ciekawe i merytoryczne wykłady, szkolenia i warsztaty. Specjalnie przygotowana tematyka pozwala na zdobycie dodatkowej wiedzy, która z pewnością przyda się uczniom w życiu zawodowym, ale również osobistym. Prowadzone zajęcia są idealnym uzupełnieniem szkolnych lekcji.

• LUDZIE Z PASJA – Udział w spotkaniach organizowanych przez Collegium Witelona w Legnicy „ Ludzie z pasją” .Gościem wydarzenia był Pan Filip Babicz – polski alpinista, sportowiec górski i członek Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu. Podczas spotkania prelegent podzielił się ze słuchaczami swoim zamiłowaniem do gór i sportu.

• AMNESTY INTERNATIONAL – Uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy Uczestniczą w Maratonie Pisania LISTÓW- akcji Amnesty International.Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Pisaliśmy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. W tym roku motywem przewodnim Maratonu było prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okazaliśmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości.

• BAKCYL – projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej dzieci i młodzieżyUczniowie uczestniczyli w lekcjach z ekonomii i cyberbezpieczeństwa. Lekcje były prowadzone w formie on-line z wykorzystaniem platformy webinarowej Clikmeeting.

• DYKTANDO Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI – Uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy biorą udział w charytatywnym dyktandzie z okazji Święta Niepodległości.Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl.  Co roku dyktando przyciąga tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o jak najlepszy wynik. Środki zebrane w ramach tego wydarzenia trafiły w tym roku do Fundacji Zarys, która przeznaczyła je na pomoc medyczną wysyłaną do Ukrainy. Organizatorem wydarzenia jest serwis edukacyjny dyktanda.pl natomiast treść dyktanda przygotowana jest jak zawsze, specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął kanał Historia Realna.